Bölüm Başkanının Mesajı | Radyo, Televizyon ve Sinema | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA

Bölüm Başkanının Mesajı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İletişim Fakültesi, “Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü” genç, dinamik ve üretime her şeyden çok önem veren bir okul. Amacımız, öğrencilerimizde var olduğunu bildiğimiz, ama onların belki de farkında olmadıkları yaratıcılıklarını ve sanatsal duygularını ortaya çıkartmak, böylelikle bıkıp usanmadan, bilginin keyfini alarak üretmelerini sağlamak. Henüz çok yeni bir okul olmamıza rağmen, öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası festivallere katılmaya ve kazandıkları övgü ve ödüller ile bizi gururlandırmaya başladılar bile!

Öğrencilerimiz, hem alanında uzman öğretim üye ve elemanlarından aldıkları dersler, hem de yurt dışından davet ettiğimiz, onlara yeni ufuklar açan sanatçılar ile birlikte oldukları atölye çalışmaları ile kendilerini geliştiriyorlar. Hep birlikte senaryolar yazıyor, filmler çekiyor, radyo ve televizyon programları tasarlıyorlar. Ayrıca TRT, Anadolu Ajansı, ATV, Sabah ve yerel medya kuruluşlarında stajlar yaparak, öğrendiklerini yerinde uygulama şansını da elde ediyorlar.

Bölümümüzün en güçlü yanlarından biri de, yurt dışı bağlantılarımız. Erasmus olanaklarımız ve yabancı okullarla gerçekleştirdiğimiz öğrenci değişim anlaşmalarımız bulunuyor. Ayrıca, dünya çapında saygın sinema okullarının üye olduğu CIFEJ’e de kabul edilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitemizde her yıl düzenlenen ve bu yıl uluslararası nitelik kazanan Altın Baklava Film Festivali de öğrencilerimizin aktif katılımı ile gerçekleşen, Arjantin’den Romanya’ya, Lübnan’dan Belçika’ya kadar tüm dünyadan genç sinemacılar ile buluşmalarını sağlayan, gösterimler, söyleşiler ve kültür gezileri ile renklenen bir etkinlik.

Dört yıl süren eğitim programımız, sizleri sanatın, kültürün ve iletişimin heyecanlı dünyası ile buluşturmayı hedefliyor. Bu dört yılın sonunda belki bir film yönetmeni, bir senarist, yapımcı, görüntü yönetmeni veya akademisyen olacaksınız. Bu güzel yolculuğa birlikte çıkabilmek dileğiyle…

Prof. Dr. B. Bahri Küçükerdoğan