Lisans Program Yeterliliği | Radyo, Televizyon ve Sinema | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA

Lisans Program Yeterliliği

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü lisans eğitimi dört yıl sürmektedir. Öğrenciler dört yıllık eğitimleri sırasında, iletişim bilimleri, sinema sanatı, televizyon ve radyo yayıncılığı alanlarında geniş bilgi sahibi olacak, bilgilerini uygulamalı dersler ve çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ile pekiştireceklerdir. Öğrencilerimizin alanlarının tarihsel gelişimini bilen, teknoloji ile bağlantılı olarak her an değişen gündemini takip eden ve gerçekleştirecekleri yaratıcı projeler ile yarınına ışık tutabilen iletişimciler / sanatçılar olarak yetişmesi temel hedefimizdir.

 

Programımızın en önemli özelliği kuramsal eğitimi, uygulama ile iç içe sürdürmesidir. Öğrencilerimiz sanat, medya ve sinema tarihi, iletişim ve film kuramları, görsel kültür gibi kuramsal derslerinin yanı sıra, senaryo yazarlığı, kısa film yapımı, tv ve radyo programcılığı, belgesel film yapımı, görüntü yönetmenliği, fotoğrafçılık, kostüm ve dekor tasarımı, kurgu ve animasyon gibi uygulamalı dersler de alacaklardır.

 

Öğrencilerimizin alanları ile ilgili yaratıcı, esnek ve bağımsız düşünebilen, yeni projeler tasarlayan ve uygulayabilen iletişimciler olarak yetişmesi hedeflenmektedir. Öğrenci projeleri okulumuzun teknolojik imkanları ile desteklenmekte, ulusal ve uluslararası festivallere, yarışmalara katılımları sağlanmaktadır.

 

Öğrenciler, lisans eğitimleri boyunca bir adet kurum içi ve bir adet kurum dışı olmak üzere iki staj yapmakla yükümlüdür. Eğitimlerinin son yılında ise sinema, tv veya radyo alanında bir bitirme projesi gerçekleştireceklerdir.